آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مزایای استفاده از سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی یکی از سبک ترین مدل های سقف در ساختمان ها است که با توجه به مزایای دیگری که دارد به یکی از گزینه های جدی برای اجرا در ساختمان های امروزی تبدیل شده است. سقف عرشه فولادی می تواند در طراحی های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد و در کنار مزایای زیاد، ظاهر فوق العاده ای نیز دارد. در ادامه در خصوص دلایل استفاده از سقف عرشه فولادی و مزایای آن ها توضیح خواهیم داد.

سقف عرشه فولادی اغلب از فلزهای مختلف ساخته شده است و استفاده از آن به عنوان پوشش سقف خانه با مزایای قابل توجه و بسیار زیادی همراه خواهد بود.

سقف عرشه فولادی

از مهم ترین و پر کاربرد ترین مدل های سقف اجرایی در کشور است. این سقف ها که در مقایسه با مدل های کامپوزیت و تیرچه بلوک سرعت نصب و دوام بیشتری دارند، از نظر هزینه ها نیز می توانند گزینه مناسب تری باشند. سقف عرشه فولادی در عین استفاده از ورقه های گالوانیزه فولادی به عنوان هسته اصلی و بخش پایینی سقف، وزن بسیار کمی در مقایسه با دیگر مدل های سقف در بازار دارد و از مزایای بی شمار دیگری نیز بهره می گیرد. در ادامه به معرفی اجمالی سقف عرشه فولادی، دلایل استفاده و همچنین مزایای آن ها خواهیم پرداخت.

سقف عرشه فولادی چیست و چگونه اجرا می شود؟

عرشه فولادی یا همان سیستم دال مرکب فولادی - بتنی به نوع خاصی از سقف گفته می شود که از ورق گالوانیزه ذوزنقه ای و برش گیر ها تشکیل می شود. این روش طراحی سقف ساختمان ها، از روش های نوین ساختمان سازی بوده و سرعت ساخت و ساز و کیفیت آن را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.

موارد تشکیل دهنده یک سقف عرشه فولادی یا دال مرکب فولادی - بتنی، ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل هستند که با استفاده از برش گیر ها به ستون ها اصلی متصل می شوند. برای ساخت این عرشه های ذوزنقه ای، ورق گالوانیزه فولادی را به وسیله دستگاه رول فرمینگ با روش نورد سرد شکل می دهند، به شکلی که مقطع این ورق ها به حالت ذوزنقه ای در می آید. ضخامت این ورق ها باید بین هشت دهم تایک ودو دهم میلی متر باشد.


@title


عرشه های آماده شده به عنوان قالب بتن ریزی در قسمت تحتانی سقف قرار می گیرند. پس از آن میلگرد ها جاگذاری می شوند و بتن مسلح روی این ورقه ها و درقسمت فوقانی سقف قرار می گیرد. اتصال ورق های فولادی ذوزنقه ای به تیر ها، با استفاده از برشگیر ها یا گل میخ استاندارد (میخ های فولادی) انجام می شود که به وسیله دستگاه مخصوصی به نام دستگاه جوش قوس الکتریکی (استاد ولدر) به سادگی به تیر ها جوش داده می شوند. جا گذاری عرشه فولادی به وسیله گیره های نر و مادگی انجام می شود که در هم چفت می شوند و توسط کارگران نیمه ماهر نیز به راحتی قابل اجرا است.

سقف عرشه فولادی با توجه به قابلیت نصب آسان و همچنین تحمل وزن بالا در بیشتر ساختمان ها قابلیت نصب دارد و از آن ها می توان در ساختمان ها با کاربری های مختلف استفاده کرد.

دلایل استفاده از سقف عرشه فولادی

● سرعت اجرای بالا. همانطور که در بالا مراحل کلی نصب و اجرای سقف عرشه فولادی بیان شد، می توانید ملاحظه کنید بیشتر مراحل به وسیله وسایل آماده انجام می شود که باید فقط در کنار یکدیگر قرار گیرند. معمولا اجرای سقف عرشه فولادی تا 11 برابر سریع تر از سقف های معمولی دیگر صورت می گیرد.


@title


● دوام بالا. با توجه به استفاده از ورق های یکپارچه فولادی در کنار بتن، دوام کلی این سقف ها بسیار بیشتر از سقف های عادی تخمین زده می شود. در تحقیقاتی که انجام شده، طول عمر متوسط این نوع سقف ها در حدود شصت سال تخمین زده شده است که برای یک ساختمان معمولی عددی عالی به شمار می رود.

● هزینه تمام شده ارزان تر. با شنیدن نام فولاد شاید فکر کنید هزینه این سقف ها چندین برابر سقف های دیگر خواهد بود ولی در واقعیت اینچنین نیست و با در نظر گرفتن تمامی هزینه های تمام شده برای سقف های معمولی و سقف های عرشه فولادی به این نتیجه خواهید رسید که این مدل سقف ها قیمت تمام شده کمتری دارند. در هزینه های حمل و نقل، نصب و کارگران و حتی میزان استفاده از بتن و آرموتور، سقف عرشه فولادی هزینه ای کم و قابل قبول دارد.

● قابلیت کف سازی ساده. بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه برخوردار است و به همین دلیل پس از بتن ریزی نیازی به کف سازی و پوکه ریزی نیست و می توان با سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری شوید و سرامیک و یا پارکت را برای طبقات مختلف نصب کنید.

مزایای استفاده از سقف عرشه فولادی

● حذف قالب بندی. قالب بندی که یکی از اصلی ترین مراحل ساخت سقف های معمولی است در این نوع سقف ها حذف می شود و نیازی به قالب بندی های سنگین برای سقف عرشه فولادی وجود ندارد.

● نصب بدون جوشکاری و با میخ های فولادی. برای نصب این سقف ها نیازی به جوشکاری های مرسوم سقف ها برای اتصال تیرچه بلوک ها به یکدیگر ندارید و تمامی صفحه های فولادی با استفاده از نری و مادگی به یکدیگر متصل می شوند. برای اتصال صفحه ها به تیرهای اصلی نیز از برش گیر یا همان گل میخ استفاده می شود.


@title


● تامین ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپو. سقف عرشه فولادی برای نصب به وسایل زیادی نیاز ندارد و فقط صفحه های فولادی و برش گیر ها باید آماده باشند. بدین ترتیب قبل از نصب فضای زیادی نیاز ندارند و حمل و نقل آن ها نیز به سادگی انجام می شود.

● امکان بتن ریزی کلیه طبقات در یک زمان. این سقف ها همانند اسکلت فلزی ساختمان ها می توانند ابتدا در تمامی طبقات اجرا شوند و سپس در یک زمان مشخص بتن ریزی کلیه طبقات انجام شود. بدین ترتیب هزینه انجام بتن ریزی نیز کاهش می یابد.

● مقاومت در برابر آتش سوزی. با توجه به استفاده از فولاد کامل در تمامی قسمت های سقف و پوشاندن آن با لایه سنگین بتن، سقف عرشه فولادی یکی از ایمن ترین سقف های موجود در بازار است که مقاومت زیادی در مقابل حریق دارد.

پایا بنا سازه

1398/4/11
در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

سلام، خسته نباشید عرض میکنم خدمتتون نحوه بسته بندی و انتقال ورقای عرشه فولادی به چه صورت هستش؟

پاسخ ادمین: 

سلام، بسیار ممنونم از شما. بعد از تهیه شاپ و مشخص شدن دسته بندی طبقات، هر دسته به صورت جداگانه تولید می شه و در یک بندیل بسته بندی می شه. و بعد از اون هم با جرثقیلی که مناسب تراز باشه به محل پروژه و طبقه مورد نظر منتقل داده می شه. نکته ای که در این زمینه باید به اون توجه بشه این هست که وزن هر بندیل با توان جرثقیل و ارتفاع تراز طبقات تناسب داشته باشه.

کاربر مهمان: 

یه سوال مهمی که برای من پیش آمده و تا حالا چند تا سایت پرسیدم اما هیچ جوابی نگرفتم. اینه که برای کاهش لرزش در سقف عرشه فولادی چه راهکارهایی وجود دارد؟ ممنون میشم اگه شما می تونید جواب اش رو بهم بدید

پاسخ ادمین: 

با سلام، یکی از مسائل مهم در سقف های عرشه فولادی لرزش می باشد. مهمترین عامل در این موضوع فواصل تیرهای فرعی می باشدکه با کم کردن و استفاده از فاصله اپتیمم تیرهای فرعی می توان این لرزش را به میزان قابل توجهی کاهش داد، از دیگر عوامل می توان به انتخاب ضحامت مناسب ورق، استفاده از میلگردهای تقویتی، کیفیت مناسب اجرا اشاره کرد. امیدوارم پاسخی که دادیم برایتان مفید باشد. اگر هنوز سوال و ابهامی دارید حتما بپرسید. در سریع ترین زمان پاسخ گو خواهیم بود.