آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مقاله نحوه محاسبه قیمت عرشه فولادی

قیمت عرشه فولادی به ورقه های استفاده شده در آن و همچنین برش گیر ها بستگی دارد. عرشه فولادی خود یک نوع سقف است که از ترکیب ورقه های گالوانیزه فولادی و بتن به دست می آید. ورق های گالوانیزه فولادی دارای ابعاد و ضخامت های مختلفی هستند که قیمت عرشه فولادی را تعیین می کنند. در ادامه به توضیح عوامل تعیین کننده قیمت عرشه فولادی خواهیم پرداخت.

قیمت سقف عرشه فولادی یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب آن ها برای سقف اصلی ساختمان ها است. امروزه توجه اصلی به مزایا و نکات مثبت سیستم های مختلف نیست و اگر قیمت تمام شده محصول در حد مطلوبی نباشد، آن محصول توفیقی در بازار پیدا نخواهد کرد. قیمت سقف عرشه فولادی در حالت کلی قیمتی رقابتی با دیگر محصولات است و به همین دلیل استفاده از این نوع سقف در ساختمان های جدید در حال افزایش است. در ادامه توضیح کوتاهی در خصوص سقف عرشه فولادی خواهیم داد و سپس در خصوص عوامل اصلی تاثیر گذار در برآورد قیمت عرشه فولادی و همچنین عوامل متغیر در قیمت آن ها، توضیح خواهیم داد.

عوامل اصلی موثر بر قیمت عرشه فولادی

صفحه گالوانیزه فولادی

قسمت اصلی تشکیل دهنده عرشه فولادی، ورق گالوانیزه است. این ورق به عنوان حامل اصلی بار بر روی سقف ساختمان نصب می شود و با استفاده از تیر های اصلی و فرعی بار را به پی ساختمان منتقل می کند. این ورق های گالوانیزه مدل های مختلفی دارند و بر اساس نوع ساختمان و میزان بار ورودی بر روی سقف ها می توانند متفاوت باشند.

برش گیر (گل میخ)

مدل های برش گیر (گل میخ‌ ها) خاصی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرای عرشه فولادی، از نقاط قوت این نوع سقف به حساب می آیند. قطر این برش گیر ها حداکثر ۲۰ میلی ‌متر و ارتفاع آن ‌ها با توجه به شکل ورق فولادی متغیر است و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق ذوزنقه ‌ای اندازه‌گیری می ‌شود نباید از ۴۰ میلی‌متر کمتر باشد. این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی مخصوصی که Stud Welder خوانده می ‌شود به بال تیر های سازه ‌ای جوش می‌ شوند.


@title


بتن

پس از نصب ورق گالوانیزه فولادی به وسیله برش گیر ها و تیر های حامل بار، باید بر روی ورق و برش گیر ها را با لایه ای از بتن پر کنیم تا بتوان برای سقف بعدی شروع به کار کرد و همچنین از سقف به دست آمده به عنوان کف طبقه استفاده برد. بتن با سرعت بر روی تمامی قسمت های فولادی قرار می گیرد و یک پوشش مناسب و با دوام را به وجود می آورد که می تواند عمر این سقف ها را به شکل چشم گیری افزایش دهد.

تاثیر صفحه گالوانیزه فولادی بر قیمت عرشه فولادی

صفحه گالوانیزه فولادی اصلی ترین قسمتی است که بر روی قیمت عرشه فولادی تاثیر گذار است. با توجه به قیمت بالای فلزات، هرچه ضخامت ورقه ها بیشتر باشد، قیمت تمام شده سقف نیز افزایش خواهد یافت. ضخامت صفحه ها رابطه مستقیمی با میزان بار وارد شده به سقف دارد. صفحه ها با ضخامت بالا برای ساختمان های چند طبقه و همچنین ساختمان ها با کاربرد های خاص هستند. در صورت استفاده مسکونی و ساختمان با کاربرد های سبک، می توان از ورقه ها با ضخامت کمتر استفاده کرد که موجب کاهش قیمت عرشه فولادی می شود.

در کنار ضخامت، جنس فلزات بکار رفته نیز می تواند در قیمت نهایی محصول کاملا تاثیر گذار باشد. برای مثال معمولا ورقه های فولاد گالوانیزه از یک لایه آهن و فلز روی مذاب که بر روی آن قرار گرفته است، ساخته می شوند. ولی می توان هسته و همچنین جنس فلز گالوانیز فولادی را قوی تر و یا ضعیف تر انتخاب کرد. حتی میزان ضخامت فلزات نیز می تواند مورد بازبینی قرار گیرد. بنابراین گزینه های بسیار زیادی در هنگام انتخاب صفحه گالوانیزه فولادی خواهید داشت که هر کدام از آن ها با توجه به ضخامت و همچنین نوع فلز به کار رفته دارای قیمت های مختلفی خواهند بود.


@title


تاثیر برش گیر (گل میخ) بر قیمت عرشه فولادی

برش گیر ها به نوعی اتصال دهنده ورقه های گالوانیزه فولادی به یکدیگر و همچنین راه اتصال ورقه ها به تیر ها و ستون ها هستند. بنابراین وظیفه برش گیر ها بسیار مهم و ضروری است. انتخاب برش گیر مناسب که بتواند ترکیب خوبی با ورقه ها و همچنین تیرها ایجاد کند، باعث بالا رفتن امنیت و ایمنی ساختمان شما شده و می تواند طول عمر ساختمان را افزایش دهد. انتخاب برش گیر بر اساس ضخامت، طول و جنس آن انجام می شود.

طول و ضخامت برش گیر ارتباط مستقیمی با نوع ورقه فولادی استفاده شده و همچنین اندازه سقف عرشه فولادی دارد. نمی توان از برش گیر های بزرگ برای سقف های با ضخامت کم استفاده کرد. از طرف دیگر به دلیل اتصال برش گیر با صفحه فولادی، نمی توان از جنس های خیلی متفاوت برای صفحه و برش گیر بهره برد. در صورتی که می خواهید هزینه کمتری برای قیمت عرشه فولادی پرداخت کنید، سعی کنید صفحه و برش گیر را در یک اندازه سبک تر انتخاب کنید و از انتخاب صفحه قوی و برش گیر ضعیف و یا برعکس به شکل جدی اجتناب کنید.

تاثیر بتن بر قیمت عرشه فولادی

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت عرشه فولادی، نوع بتن به کار رفته در سقف است. معمولا در ایران بتن ها بر اساس عیار مختلف دسته بندی می شوند. عیار نیز به میزان استفاده سیمان در یک تن محصول اشاره دارد. هر چقدر سیمان به کار رفته در محصول کمتر باشد، عیار پایین تر و در نتیجه قیمت کمتری خواهیم داشت. سعی کنید بر اساس نوع سقف و میزان باربری آن به انتخاب عیار بتن بپردازید.


@title


در صورت انتخاب بتن با عیار کمتر نیز می توانید میزان مقاومت آن را با استفاده از مکمل های مختلف افزایش داد تا در صورت وقوع مشکل، سقف فولادی دچار حادثه نشود. قیمت عرشه فولادی به میزان شن و ماسه به کار رفته در بتن نیز بستگی دارد. میزان و نوع شن و ماسه ای که در بتن به کار برده می شود می تواند قیمت تمام شده بتن را افزایش و یا کاهش دهد.

منبع

پایا بنا سازه

1398/4/11
در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.