آنچه در این مقاله خواهید خواند:

عرشه فولادی چیست و مزایای عرشه فولادی را شرح دهید

یکی از ابزارآلات ساختمانی که امروزه استفاده از آن تا حد قابل توجهی توسعه یافته است عرشه های فولادی می باشند. عرشه فولادی در حقیقت ورقه های فولادی گالوانیزه می باشند که دارای ویژگی های منحصر به فرد زیادی می باشند. این ورقه ها امروزه در انواع مدل ها طراحی و وارد عرصه بازار شده اند.

یکی از ابزارآلات ساختمانی که امروزه استفاده از آن تا حد قابل توجهی توسعه یافته است عرشه های فولادی می باشند. عرشه فولادی در حقیقت ورقه های فولادی گالوانیزه می باشند

عرشه فولادی که برخلاف نام آن به کشتی اشاره ندارد، نوعی سقف ساخته شده از ورق های فولادی و بتن است که یکی از بهترین و سبک ترین مدل های سقف در دنیا به شمار می رود. این سقف ها علاوه بر قابلیت نصب آسان دارای ویژگی های زیاد دیگری هستند. در ادامه به معرفی عرشه فولادی و کاربرد ها و مزایای آن ها خواهیم پرداخت.

عرشه فولادی یک ورق فولادی گالوانیزه سرد می باشد که با استفاده از تیرهای فولادی محافظت می شوند. عرشه فولادی اغلب برای حفاظت از غشای بتنی سقف مورد استفاده قرار می گیرد و البته گاهی اوقات به عنوان عایق بندی سقف عمل می کند. عرشه فولادی یا همان سیستم دال مرکب فولادی بتنی، نوع خاصی از سقف است که از مجموع ورق گالوانیزه ذوزنقه ای شکل و برش گیر ها تشکیل می شود. عرشه فولادی به عنوان محصولی کارآمد تولید شده است که استفاده از آن در سیستم های کف و سقف ساختمان ها رایج است. طراحی و ساخت آن به گونه ای است که ویژگی های فولاد را برای ایجاد نسبت بالای قدرت به وزن به حداکثر می رساند. این عمل هزینه مواد اولیه، کنترل و نصب را تا حد زیادی کاهش می دهد اما مقاومت آن را حفظ می کند. این ادعاها توسط ارائه عملکرد رضایت بخش در طول 50 سال اثبات شده اند. این روش ساخت سقف، از روش های نوین ساختمان سازی بوده و سرعت ساخت و ساز را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. برای افزایش کیفیت و سرعت ساخت و ساز باید از ساخت سنتی دست کشید و به سمت روش های نوین گام برداشت. از روش های نوین در ساخت ساختمان ها می توان به اجرای عرشه فولادی اشاره کرد. در ادامه به معرفی کامل عرشه فولادی، کاربرد ها و مزایای آن ها خواهیم پرداخت.


@title


بر خلاف این حقیقت که عرشه فولادی به عنوان یک مؤلفه ساختمانی در نظر گرفته می شود اما کیفیت یکپارچه آن باعث شده است ظاهری جذاب را ارائه دهد. استفاده از این عرشه فولادی به عنوان پوشش های کاربردی تا حد زیادی رایج می باشد. همچنین یکی از مزایای عرشه فولادی ضد آتش و حریق بودن آن ها می باشد.

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی مدل هایی از سقف‌ هستند که به دلیل استفاده از دو عنصر ورقه ‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه ‌ای شکل تحتانی و برش گیر ها (گل میخ ها) از سایر مدل های سقف‌ ها متمایز می‌شوند و البته با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، اجرای این نوع سقف کامل می ‌شود. از بخش‌ های اصلی سقف‌ های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیر های فرعی مورد نیاز در بین تیر های اصلی سازه اشاره نمود که یکی از مهم ترین بخش های اجرای سقف عرشه فولادی به حساب می آید.

سیستم های عرشه فولادی (مرکب دال فولادی – بتنی)، به عنوان یکی از اقتصادی ترین روش های ساخت سقف برای ساختمان های مختلف، شناخته می شوند. این سیستم از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روی ورق های ذوزنقه ای که به تیرها و شاه تیر های فولادی متصل می شوند، تشکیل شده است.

در این نوع سقف، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای آجدار به عنوان قالب بتن ریزی در سقف باقی مانده و با بتن به صورت مرکب نقش سازه ای ایفا می کند که باعث افزایش دهانه های تیر ریزی تا 6/3 متر بدون شمع بندی می گردد. همچنین طبق ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان با استفاده از گل میخ استاندارد ورق به تیر جوش می خورد که استاندارد ترین روش اجرا می باشد.

وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصدکمتر بوده و سرعت اجرای این سقف حدود 12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک است.

عملکرد مختلط دال بتن مسلح فوقانی و ورق فولادی ذوزنقه ای تحتانی، نقش به سزایی در تامین صلبیت سقف و رفتار مطلوب برشی آن خواهد داشت. این سقف در مقایسه با سقف های مرسوم در اسکلت های فولادی ساختمان ها از وزن کمتری برخوردار است.

استفاده از عرشه های فولادی در سقف های کامپوزیت سرعت اجرای سقف را بطور فوق العاده ای افزایش می دهد که در پروژه های بزرگ این سرعت باعث کاهش هزینه های جاری و تمام شده می شود.

یکی از فاکتورهای صنعتی سازی، سرعت بالای اجرا و حذف مواد و روش های سنتی وقت گیر و پرهزینه است. یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد، سقف ها هستند. اگر در اجرای سقف از روش های نوین استفاده شود، پروژه در مدت زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود. سقف کامپوزیت عرشه فولادی یکی از روش های نوین اجرای سازه است که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد.


@title


مجموعه عرشه های فولادی محصولاتی کاربردی هستند که دارای قدرت و حس زیبایی فوق العاده می باشند. عرشه ها به عنوان ابزاری کاربردی در صنعت معماری و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند و انواع وسیعی از آن ها تولید شده اند که برای سقف و کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات عرشه فولادی به طور ویژه به عنوان مؤلفه ساختمانی بسیاری از سقف های صاف یا منحنی مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای عرشه فولادی می توان به قدرت، وزن کم و به صرفه بودن آن ها از لحاظ اقتصادی اشاره کرد. عرشه های فولادی اغلب برای ساخت سازه های فولادی و طراحی قاب های نازک به طور رایج مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر عرشه های فولادی استاندارد برای سقف، محصولات سلولی، صوتی و صوتی سلولی برای رفع نیاز معماران و ساختمان سازان با محدودیت های شعاعی خاص در دسترس هستند.

عرشه های فولادی که برای سقف و کف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند بین تیرهای به کار رفته در ساختمان نیروی گرانشی ایجاد می کنند. وقتی این عرشه ها نصب شوند، این ورق ها همچنین ممکن است به عنوان پایه افقی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین، گاهی اوقات این ورق های فولادی به عنوان دیافراگم عمل می کنند.

به طور مشابه، عرشه های فولادی معادل شبکه ای از پایه های افقی می باشند که بخش های ساختمان به عرشه ها متصل می شوند. طول پایه های افقی به صورت فاصله بین سیستم های مقاوم در برابر بار عمودی متصل به عرشه فولادی تعیین می شود.

عناصر ثانویه که استحکام را برای شبکه مورد نظر ایجاد می کنند با استفاده از عرشه فولادی تولید می شوند. به عنوان پایه های طبیعی، عرشه باید به عناصر اولیه متصل شوند تا انتقال نیروهای برشی را تضمین کند.

کاربرد های عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی به دلیل مزایای بسیار زیاد خود می تواند در بسیاری از ساختمان ها به جای سقف های سنتی مورد استفاده قرار گیرد. معمولا تمامی ساختمان ها نیازمند سقف با استفاده از روش های قدیمی تیرچه و بلوک بوده اند و در صروت نیاز می توان همان سقف ها را با استفاده از ورق گالوازنیزه فولادی و بتن اجرا کرد تا بتوان از مزایای سقف عرشه فولادی استفاده کرد.


@title


مزایای عرشه فولادی

عرشه فولادی که ممکن است برای سقف و یا کف بخش های مختلف ساختمان مثل آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد و نصب شود. استفاده از این ابزار در حین ساخت ساختمان، ممکن است طول عمر بخش های مختلف ساختمان را تا حد زیادی گسترش دهد. با استفاده از عرشه های فولادی می توانید از مزایای بسیار زیاد عرشه فولادی بهره مند شوید که از جمله آن ها می توان به کیفیت بالای فولاد اشاره کرد. این ابزار اغلب توسط پیمانکاران نصب می شوند.

سرعت اجرای بالا. عرشه فولادی به نوعی سقف آماده به حساب می آید که می توان آن ها را به وسیله کارگران و یا جرثقیل به روی ساختمان انتقال داد و به سرعت با استفاده از کارگران متخصص و جوشکار پس از نصب گل میخ ها آماده بتن ریزی می شوند. در صورت استفاده از بتن های ریز الیافت سرعت بتن ریزی و آماده شدن سقف نیز سریع تر انجام خواهد شد.

دوام بالا. بر اساس بررسی های انجام شده، این نوع سقف ها دارای طول عمر بسیار زیادی در مقایسه با دیگر سقف ها هستند. سقف عرشه فولادی می تواند بالغ بر شصت سال عمر کند. این میزان در ساختمان سازی عدد بسیار زیادی است که می تواند کاملا استفاده از این نوع سقف را از نظر اقتصادی توجیه کند.

افزایش طول عمر

عرشه های فولادی در برابر خوردگی مقاومت عالی از خود نشان می دهند بنابراین با توجه به مشخصات عرشه های به کار رفته قدرت و مقاومت ساختمان را تا حد زیادی تضمین می کنند.

صرفه اقتصادی. این سقف ها با توجه به دوام و سرعت نصب خود دارای قیمت بسیار مناسبی هستند. از طرف دیگر، وزن سبک ورق های گالوانیزه فولادی موجب می شود حمل و نقل این مواد بسیار راحت صورت بگیرد و هزینه کمی برای جا به جایی و تهیه این نوع سقف ها پرداخت شود.

نصب سریع و ایمن عرشه های فولادی یکی دیگر از مزایای عرشه فولادی نصب سریع آن می باشد. مزیت دیگر این عرشه ها این است که هنگامی که در حال قرار دادن بتن ها در مکان مناسب خود می باشید بتن به دیگر مناطق انتقال نمی یابند به طور مثال به طبقه های بالا انتقال نمی یابند. عرشه های فولادی توسط پیمانکاران و توسط متخصصان ماهر و با تجربه قابل نصب می باشند.

سادگی نصب آن ها

یکی دیگر از مزایای عرشه فولادی آسان بودن نحوه نصب آن ها می باشد. عرشه های فولادی به مکان هایی انتقال می یابند که از قبل بریده شده اند و بسته هایی که از قبل گروه بندی شده اند. این بسته ها با استفاده از جرثقیل به راحتی به محل کار انتقال می یابند و ورقه های منحصر به فرد به سرعت با استفاده از دست در مکان مورد نظر قرار می گیرند. یکی از ویژگی های جالب عرشه فولادی امکان نصب جعبه های برای عبور کابل ها و لوله ها است. با توجه به طراحی ورق های ذوزنقه ای شکل، می توان جعبه های عبور کابل و لوله را در داخل این سقف ها نصب کرده و سپس بتن ریزی را انجام داد. بدین ترتیب می توان به بهترین و راحت ترین شکل عملیات کابل کشی و لوله کشی ساختمان را نیز به انجام رساند.


@title


قابلیت بازیافت. با توجه به پیشرفت های جوامع کنونی، یکی از نیاز های اصلی بازیافت و از بین نرفتن منابع مورد استفاده است. ورق های فولادی استفاده شده در عرشه فولادی نیز به مقدار زیادی قابلیت بازیافت دارند و در صورت به سر آمدن طول عمر ساختمان، می توان پس از تخریب به بازیافت ورق های موجود در سقف پرداخت.

قدرت بی نظیر

یکی دیگر از مزایای عرشه فولادی قدرت بی نظیر و منحصر به فرد آن می باشد. ورقه ها و عرشه های فولادی وقتی تولید می شوند در مقایسه با ورقه های معمولی قوی تر و سبک تر می باشند. ورقه ها و عرشه های فولادی دارای انعطاف پذیری بسیار مطلوب می باشند و با قدرت فراوان بتن ها ترکیب می شود. ورقه ها و عرشه های فولادی برای جلوگیری از لغزش بین فولاد و بتن موجود در صفحات طراحی شده اند.

پروفیل های پوشیدنی فولادی برای جلوگیری از لغزش طولی بین فولاد و بتن در داخل صفحات طراحی شده اند و از حرکت عرضی بین ورقه ها و پایه های محافظ تا حد زیادی جلوگیری می شود.

انعطاف پذیری منحصر به فرد عرشه های فولادی

عرشه های فولادی در مدل های مختلف تولید می شوند و همچنین آن ها ممکن است دارای قدرت بیشتر، انعطاف پذیری و کارایی بیشتر باشند.

طول عمر بیشتر

عرشه های فولادی با گذر زمان خمیده نمی شوند و همچنین دچار پیچ و تاب نمی شوند، همچنین از دیگر مزایای عرشه های فولادی می توان به مقاومت آن ها در برابر آب و هوا، رطوبت، گذر زمان و خرابی توسط آفت ها اشاره کرد.

دیگر مزایای عرشه فولادی

ترکیب ظرفیت های زیبایی شناختی و ساختاری

قابلیت های منحصر به فرد و طول عمر طولانی آن

مقاومت بالای آن ها در برابر آتش

ویژگی های منحصر به فرد آکوستیک آن

برای مشاهده قیمت عرشه فولادی اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده نحوه اجرای عرشه فولادی اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده قیمت سقف عرشه فولادی اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده برآورد قیمت عرشه فولادی اینجا کلیک کنید.

منبع

منبع

پایا بنا سازه

1398/4/11
در حال حاضر پروژه مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

نحوه فرمینگ ورق عرشه فولادی به چه صورته؟

پاسخ ادمین: 

سلام، وقت بخیر. ورق های گالوانیزه با عرض 25/1 بصورت رول وارد دستگاه فرمینگ عرشه فولادی می شه و شکل دهی انجام میشه (با عرض مفید بین 9/0 تا 1 متر که تابعی از نوع طراحی دستگاه فرمینگ هست). بعد از فرمینگ از دستگاه خارج می شه و در انتهای دستگاه با استفاده از گیوتین در طول های دلخواه برش داده می شه.

کاربر مهمان: 

سلام، خسته نباشید. ورق گالوانیزه برای عرشه فولادی با چه برندی موجوده؟

پاسخ ادمین: 

سلام دوست عزیز، وقت بخیر ورق های گالوانیزه برای عرشه فولادی توسط کارخانه های مختلفی مانند امیرکبیرکاشان، شهرکرد، سمنان، هفت الماس قزوین، تاراز و غیره در بازار موجوده. دلیل تفاوت قیمت هم کیفیت پوشش گالوانیزه و کیفیت نورد در ضخامت ورق ها هست. کرایه حمل از کارخانه تا محل کارگاه فرمینگ هم از عوامل مهمه.

کاربر مهمان: 

ممنون از متن خوبتون

پاسخ ادمین: 

ما هم از شما به خاطر دادن روحیه مثبت متشکریم.